Grocery List for all 15 ‘$5.55’ Recipes

Our “Feed a Family for $5.55” series walks you through how to make 15 easy and affordable meals. If you want to plan to make them all, here’s a master list for the groceries you’ll need. We shopped at a combination of Kroger and Costco, and our total came out to $79.72. Of course, your experience may be a bit different, but we’re confident you can make these meals in affordable fashion.

Master Grocery List

  • 1 can red beans ($.79/can)
  • 2 cans of black beans ($.79/can)
  • 1 can of kidney beans ($.79/can)
  • 2 cans of chick peas ($.79/can)
  • 1 can red enchilada sauce ($.99/can)
  • 1 can of tomato soup ($1.09/can)
  • 1 can mushroom soup ($1.09/can)
  • 1 can corn ($.79/can)
  • 3 cans chopped tomatoes ($.92/can)
  • 1 can plums in sauce ($1.05/can)
  • Package corn tortillas ($1.99/package, approximately 30)
  • 3 boxes of pasta ($.97/lb)
  • 1 package of egg noodles ($1.44/bag)
  • 1 box of onion soup mix ($1.69/box with 2 packs)
  • A dozen eggs ($1.42/dozen)
  • Flour ($.30/lb)
  • 1 lb Crisco shortening ($2.79/lb)
  • 7 onions ($1.99/3 lb bag)
  • 1 bag frozen green beans ($1.59/bag)
  • 2 bags of frozen peas ($.99/bag)
  • 1 bunch green onions ($.69/bunch)
  • 2 bags of frozen spinach ($1.69/bag)
  • 1 bag of carrots ($1.74/2 lb bag)
  • 3 bulbs of garlic ($2.50/lb)
  • 1 bunch of celery ($1.19/bunch)
  • 2 lbs Roma tomatoes ($1.58/lb)
  • 1 cabbage ($.39/lb)
  • 1 lime ($.59/each)
  • 5 zucchinis ($1.49/lb)
  • 1 container of sour cream ($1.35/2 c)
  • 1 container of plain yogurt ($2.00/3 c)
  • 1 package of Ramen noodles (2/$1.69)
  • 1 package slivered almonds ($1.99/bag)
  • 2 bags of shredded cheese, Mexican blend ($2.19/bag)

Consider buying these items at a bulk retailer like Costco to keep on hand in your freezer for the weeks to come.

  • 2 lbs boneless/skinless chicken thighs ($1.99/lb)
  • 5 lbs chicken drumsticks ($.99/lb)
  • 1 large bag of frozen broccoli ($1.20/lb)
  • 1 large bag grated cheese (Costco has a Mexican blend)
  • 1 lb ground turkey ($1.15/lb)
  • 1 bag of rice ($.44/lb)

Want help with your budget?

Our counselors will review your budget, credit score and credit report with you for free.

Get Started

Become a Subscriber

Get the latest credit news and money management tips sent directly to your inbox.

Read More Like This

Comments

Leave feedback or ask a question.

No responses to “Grocery List for all 15 ‘$5.55’ Recipes”

Add a comment

Your email address will only be used if we need to contact you about your post. It will not be made public or used for marketing purposes without your permission.